Umów wizytę

Dieta eliminacyjna

La CaloriaObszary Specjalizacji ▹ Dieta eliminacyjna

Nietolerancja glutenu, laktozy? A może chcesz ze względów etycznych lub zdrowotnych wykluczyć ze swojej diety mięso lub wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego? Diety eliminacyjne polegają na wyłączeniu z codziennego jadłospisu składników pokarmowych, które powodują alergie, nietolerancje lub są w nim niepożądane z innych powodów. Potrafią poprawić samopoczucie i jakość życia, ale również mogą spowodować niedobory składników mineralnych i witamin.

Jakie diety eliminacyjne układamy najczęściej?

  • Bezglutenowa – jeśli chorujesz na celiakię lub masz stwierdzoną nietolerancję glutenu, to bezwzględnie musisz stosować dietę bezglutenową. Obecnie glutenem może być zanieczyszczone wszystko, ale z pomocą naszego dietetyka dowiesz się, na jakie produkty należy uważać i co robić, by unikać tego składnika.
  • Bezmleczna – jeśli jesteś uczulony na białka mleka krowiego lub zwyczajnie nie chcesz spożywać mleka i jego przetworów, umów się na wizytę i odbierz od naszego dietetyka plan żywieniowy wyłączający nabiał.
  • Bezlaktozowa – nietolerancja laktozy jest bardzo powszechna. Cierpi na nią bardzo duży odsetek dorosłych, ponieważ z wiekiem często zanika enzym rozkładający ten cukier. Aby dieta bezlaktozowa była skuteczna, należy unikać nie tylko mleka. Laktoza może znajdować się również w innych produktach.
  • Dieta wegetariańska – układamy diety eliminujące mięso. Dzięki naszym dietetykom możesz mieć pewność, że stosując dietę wegetariańską, pokryjesz zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, w tym przede wszystkim białko, a Twój jadłospis nie będzie bazował głównie na węglowodanach.
  • Dieta wegańska – całkowite usunięcie z jadłospisu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego może być przyczyną wielu niedoborów pokarmowych. Aby tego uniknąć, skonsultuj się z naszym dietetykiem, który ułoży dla Ciebie dobrze zbilansowany plan żywieniowy.

Jeśli dieta eliminacyjna nie jest odpowiednio dobrze zbilansowana i nie pokrywa zapotrzebowania energetycznego może nawet zwiększyć ryzyko niektórych chorób.

Dlatego właśnie tego typu diety powinny być układane przez wykwalifikowanego dietetyka. Często są one bardzo restrykcyjne, zmuszają do przeorganizowania życia i podejścia do żywienia. W naszej poradni znajdziesz specjalistów, którzy stworzą dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy, wykluczające niechciane produkty. Przedstawią Ci wszystkie wady i zalety takich diet oraz nauczą, w jaki sposób możesz komponować posiłki.

Z nami zdrowe odżywianie to przyjemność!