Umów wizytę

Choroba Hashimoto

La CaloriaObszary Specjalizacji ▹ Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto – niestety, można ją zaliczyć do niechlubnej grupy chorób cywilizacyjnych. Liczba zachorowań na tę przypadłość stale rośnie. Częściej chorują kobiety, jednak mężczyzn Hashimoto również nie omija. Należy ona do chorób o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że organizm wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko tarczycy, sukcesywnie ją niszcząc.

Choroba Hashimoto daje rozmaite objawy. W jej przebiegu obserwuje się powstawanie wola tarczycy i zmiany w jej strukturze. Ponadto, chorzy najczęściej skarżą się na przewlekłe odczuwanie chłodu, osłabienie, zmęczenie, bóle mięśni. Często występuje również obniżenie nastroju, zaburzenia koncentracji, czy bezsenność. Skóra bywa sucha i szorstka, a włosy wypadają. Choroba Hashimoto, poprzez rozregulowanie szlaków metabolicznych organizmu, sprzyja gromadzeniu wody w przestrzeniach międzykomórkowych i magazynowaniu tkanki tłuszczowej szczególnie w okolicach brzucha i ud. Przyczyny jej występowania nie są do końca poznane, jednak sugeruje się, że to czynniki środowiskowe – z dietą na czele – w 75% są odpowiadają za pojawienie się choroby.

W celu diagnostyki choroby Hashimoto należy wykonać odpowiednie badania krwi oraz USG tarczycy:

  • TSH – hormon przysadki mózgowej (norma 0,27 – 4,2 µlU/ml; choć w niektórych źródłach podaje się górną granicę na poziomie 2,5 µlU/ml)
  • P-ciała anty TPO ( < 35 IU/ml) – wynik podwyższony może wskazywać na występowanie choroby
  • P-ciała anty TG ( < 115 IU/ml) – wynik podwyższony może wskazywać na występowanie choroby
  • FT3 – wolna trójjodotyronina (norma 2,0 – 4,4 pg/ml)
  • FT4 – wolna tyroksyna (norma 0,93 – 1,7 ng/ml)

*Badania możesz wykonać na miejscu w naszej poradni z tytułu współpracy z Centrum Medycznym MDT

  Leczenie choroby, zaraz po wizycie u endokrynologa, powinno rozpocząć się wizytą u dietetyka. Posiadamy bogate doświadczenie w prowadzeniu pacjentów z tą dolegliwością. Nasz dietetyk kliniczny przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad żywieniowo-zdrowotny, na podstawie którego może ustalić właściwy dla Ciebie, indywidualny jadłospis oraz udzieli praktycznych rad dotyczących zmiany nawyków i trybu życia, które pomogą Ci w walce z chorobą.

Z nami zdrowe odżywianie to przyjemność!