Umów wizytę

Alergie i nietolerancje pokarmowe

La CaloriaObszary Specjalizacji ▹ Alergie i nietolerancje pokarmowe

Alergia pokarmowa, jak opisują źródła, to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na określony składnik diety. Organizm błędnie rozpoznaje alergeny pokarmowe jako zagrożenie i podejmuje z nimi walkę. Po spożyciu pokarmu, na którego składnik jesteśmy uczuleni, występuje reakcja, które może dawać różne objawy. Najczęstsze symptomy to:

  • wysypka lub świąd skóry,
  • pokrzywka,
  • wymioty i nudności,
  • biegunka,
  • obrzęk jamy ustnej i problemy z oddychaniem.

W skrajnych przypadkach reakcja alergiczna bywa bardzo gwałtowna i może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego lub nawet śmierci. Jeśli jesteś alergikiem, musisz bardzo uważać na to, co jesz. Czasem alergen może znajdować się w pokarmie, w którym w zasadzie nie ma prawa go być. Edukacja żywieniowa w przypadku alergii pokarmowych jest niezbędna. Nasi dietetycy uświadomią Cię, jakie pułapki czyhają w teoretycznie bezpiecznej dla Ciebie żywności.

Nie jesteś alergikiem, ale od jakiegoś czasu obserwujesz u siebie dolegliwości, które wcześniej się nie pojawiały? Zmęczenie, bóle głowy, wzdęcia, czy biegunka to problemy, które coraz częściej powodują dyskomfort i obniżają jakość Twojego życia? To może być nietolerancja pokarmowa. Symptomy nadwrażliwości mogą pojawić się nawet po kilku godzinach od spożycia danej żywności, więc czasem trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który z pokarmów nie jest prawidłowo trawiony przez organizm.

Jeśli nie wiesz, co może być przyczyną Twoich problemów, zapisz się na wizytę do naszej poradni. Dietetyk dokładnie przeanalizuje Twój zwyczajowy jadłospis i dołoży wszelkich starań, aby ulżyć Ci w cierpieniu. A może od dawna masz stwierdzoną nietolerancję pokarmową lub w testach wyszło, że nie powinieneś jeść bardzo wielu produktów i potrzebujesz pomocy w doborze diety? Nasi eksperci zadbają o Twoje odżywianie eliminując z jadłospisu nietolerowane produkty, używając w ich miejsce zdrowych zamienników.

Z nami zdrowe odżywianie to przyjemność!