Umów wizytę
oswiadczenia (2)

Oświadczenia żywieniowe i zdrowotne - czym są?

Oświadczenie żywieniowe to każde oświadczenie, które stwierdza, sugeruje lub daje do zrozumienia, że dany środek spożywczy ma szczególne właściwości odżywcze z uwagi na energię (wartość kaloryczną), którą dostarcza w zmniejszonej bądź zwiększonej ilości (lub której nie dostarcza) lub inne substancje odżywcze, które zawiera w zwiększonej lub zmniejszonej ilości (lub których nie zawiera). Przykładem oświadczeń żywieniowych są: „nie zawiera sodu”, „wysoka zawartość białka”, „źródło witaminy C”. Jeśli chcemy użyć danego określenia, to nasz produkt spożywczy musi spełniać pewne wymogi np. zdanie „nie zawiera cukrów” może zostać zamieszczone na etykiecie wyłącznie wtedy, gdy produkt zawiera nie więcej niż 0,5 g cukrów na 100 g lub 100 ml.

 

Z kolei oświadczenie zdrowotne to każde oświadczenie, które stwierdza, sugeruje lub daje do zrozumienia, że istnieje związek pomiędzy kategorią żywności, daną żywnością lub jednym z jej składników, a zdrowiem.

Jakie oświadczenia wyróżniamy?

Możemy wyróżnić oświadczenia:

 

  • Dotyczące zmniejszania ryzyka choroby – to oświadczenie, które stwierdza, że spożycie danej kategorii żywności lub jej składnika znacząco zmniejsza jakiś czynnik ryzyka w rozwoju choroby dotykającej ludzi, np. „Beta-glukan pochodzący z owsa zmniejsza/redukuje stężenie cholesterolu we krwi. Redukcja stężenia cholesterolu może zmniejszać ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca”. Takie oświadczenie można umieścić na etykiecie jedynie wtedy, gdy produkt dostarcza co najmniej 3 g beta-glukanu dziennie.

 

  • Dotyczące zdrowia i rozwoju dzieci – to każda treść, która stwierdza, że istnieje związek przyczynowo skutkowy pomiędzy spożyciem danej żywności, a zdrowiem i rozwojem wyłącznie dzieci, np. „wapń i witamina D są potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci”. W tym wypadku produkt musi być źródłem wapnia i witaminy D i spełnić warunek także oświadczenia żywieniowego.

 

  • Inne (funkcyjne/funkcjonalne) – to oświadczenia zdrowotne opisujące lub powołujące się na a) rolę składnika odżywczego lub innej substancji we wzroście, rozwoju i funkcjach organizmu lub b) odwołujące się do funkcji psychologicznych lub behawioralnych lub c) odwołujące się do odchudzania lub kontroli masy ciała lub zmniejszania poczucia głodu lub zwiększania poczucia sytości lub zmniejszania ilości energii dostępnej z danego sposobu odżywiania. Przykłady: „orzechy włoskie przyczyniają się do poprawy elastyczności naczyń krwionośnych”, „wapń przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi”.· 
Aby niektóre sformułowania znalazły się na etykietach produktów, muszą spełnić określone zasady.

Co jeszcze charakteryzuje oświadczenia żywieniowe i zdrowotne?

Zarówno oświadczenia żywieniowe jak i zdrowotne nie mogą być nieprawdziwe, niejednoznaczne czy wprowadzające w błąd. Nie mogą wzbudzać wątpliwości co do bezpieczeństwa innych środków spożywczych, zachęcać do nadmiernego spożycia danego środka spożywczego, stwierdzać i sugerować, że zrównoważony i zróżnicowany sposób odżywiania nie może dostarczyć wymaganych ilości substancji odżywczych ani odnosić się do zmian funkcjonowania organizmu w sposób wzbudzający lęk u konsumenta.

 

Poza tym, na etykiecie powinny zostać zamieszczone: stwierdzenie wskazujące na znaczenie zrównoważonego sposobu żywienia i zdrowego trybu życia, ilość środka spożywczego i poziom jego spożycia niezbędny do uzyskania korzystnego działania, o którym mówi dane oświadczenie, (w stosownych przypadkach) stwierdzenie skierowane do osób, które powinny unikać danego środka spożywczego oraz odpowiednie ostrzeżenie w przypadku produktów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeżeli są spożywane w nadmiarze. Oświadczeń nie można zamieszczać na opakowaniach napojów alkoholowych zawierających więcej niż 1,2% alkoholu.

 

Oświadczenia są umieszczane na wielu opakowaniach, aby pomóc konsumentom w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu i ułatwić im znalezienie takiego produktu, którym rzeczywiście są zainteresowani. Pamiętajmy, że każde takie oświadczenie ma potwierdzenie w badaniach naukowych.

Bibliografia

1. https://www.gov.pl/web/gis/oswiadczenia-zywieniowe-i-zdrowotne–informacje-ogolne
2. https://ncez.pzh.gov.pl/informacje-dla-producentow/szczegolne-wlasciwosci-zywnosci-oswiadczenia-zywieniowe-i-zdrowotne/

Potrzebujesz wsparcia dietetyka?

Zapraszamy do współpracy z naszym dietetykiem w Warszawie

Z nami zdrowe odżywianie to przyjemność!