Oświadczenie żywieniowe to każde oświadczenie, które stwierdza, sugeruje lub daje do zrozumienia, że dany środek spożywczy ma szczególne właściwości odżywcze z uwagi na energię (wartość kaloryczną), którą dostarcza w zmniejszonej bądź zwiększonej ilości (lub której nie dostarcza) lub inne substancje odżywcze, które zawiera w zwiększonej lub zmniejszonej ilości (lub których nie zawiera). Przykładem oświadczeń żywieniowych są: „nie zawiera sodu”, „wysoka zawartość białka”, „źródło witaminy C”. Jeśli chcemy użyć danego określenia, to nasz produkt spożywczy musi spełniać pewne wymogi np. zdanie „nie zawiera cukrów” może zostać zamieszczone na etykiecie wyłącznie wtedy, gdy produkt zawiera nie więcej niż 0,5 g cukrów na 100 g lub 100 ml.
Z kolei oświadczenie zdrowotne to każde oświadczenie, które stwierdza, sugeruje lub daje do zrozumienia, że istnieje związek pomiędzy kategorią żywności, daną żywnością lub jednym z jej składników, a zdrowiem.
Możemy wyróżnić oświadczenia:
Zarówno oświadczenia żywieniowe jak i zdrowotne nie mogą być nieprawdziwe, niejednoznaczne czy wprowadzające w błąd. Nie mogą wzbudzać wątpliwości co do bezpieczeństwa innych środków spożywczych, zachęcać do nadmiernego spożycia danego środka spożywczego, stwierdzać i sugerować, że zrównoważony i zróżnicowany sposób odżywiania nie może dostarczyć wymaganych ilości substancji odżywczych ani odnosić się do zmian funkcjonowania organizmu w sposób wzbudzający lęk u konsumenta.
Poza tym, na etykiecie powinny zostać zamieszczone: stwierdzenie wskazujące na znaczenie zrównoważonego sposobu żywienia i zdrowego trybu życia, ilość środka spożywczego i poziom jego spożycia niezbędny do uzyskania korzystnego działania, o którym mówi dane oświadczenie, (w stosownych przypadkach) stwierdzenie skierowane do osób, które powinny unikać danego środka spożywczego oraz odpowiednie ostrzeżenie w przypadku produktów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeżeli są spożywane w nadmiarze. Oświadczeń nie można zamieszczać na opakowaniach napojów alkoholowych zawierających więcej niż 1,2% alkoholu.
Oświadczenia są umieszczane na wielu opakowaniach, aby pomóc konsumentom w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu i ułatwić im znalezienie takiego produktu, którym rzeczywiście są zainteresowani. Pamiętajmy, że każde takie oświadczenie ma potwierdzenie w badaniach naukowych.
1. https://www.gov.pl/web/gis/oswiadczenia-zywieniowe-i-zdrowotne–informacje-ogolne
2. https://ncez.pzh.gov.pl/informacje-dla-producentow/szczegolne-wlasciwosci-zywnosci-oswiadczenia-zywieniowe-i-zdrowotne/