Umów wizytę
Untitled design (34)

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Co rok, w noc sylwestrową, składamy noworoczne postanowienia. Jednym z najczęstszych jest to, żeby przejść na dietę, zacząć regularnie ćwiczyć i w końcu zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę. Niestety, znaczna część osób nigdy nie dotrzymuje złożonych sobie obietnic – większość zapomina o nich już w marcu. Jak temu zapobiec? Jak znaleźć w sobie motywację i wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Kilka prostych zasad!

  • Precyzyjnie sformułuj swoje cele i określ je w czasie. Mówienie, że „przestanę jeść słodycze w 2021 roku” jest mało realne i może nie przynieść zamierzonego efektu. Lepiej postanowić, że w nadchodzącym roku ograniczę spożycie słodyczy do 2 porcji tygodniowo (kiedy w poprzednim roku spożywałam 7) albo że będę je zastępować zdrowszymi odpowiednikami – owocami, orzechami, owsianymi ciasteczkami czy batonami musli z dobrym składem.
  • Stawiaj sobie możliwe do realizacji cele. Nie planuj schudnąć 20 kg w miesiąc, ponieważ nie jest to realne. Zastosuj metodę małych kroczków i rozłóż plan odchudzania na dłużej – postaraj się redukować wagę o 0,5 kg tygodniowo. Regularna obserwacja zachodzących zmian zmotywuje Cię do dalszej pracy nad sobą.
  • Nie wyznaczaj zbyt wielu postanowień. Lepiej skupić się na jednym i go dotrzymać. Wprowadzenie wielu zmian z dnia na dzień zamiast nas motywować, może wywołać napięcie i niechęć. Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze – zajęcia fitness dwa razy w tygodniu, kurs zdrowego gotowania czy chodzenie na basen. Wdrożenie wszystkiego na raz sprawiłoby, że nie miałabyś/miałbyś czasu na odpoczynek i szybko byś się poddała/poddał.
Nie wyznaczaj zbyt wielu postanowień. Zastanów się co jest dla Ciebie najważniejsze
  • Nie rzucaj ogólnikami. „Schudnę”, „zacznę prowadzić zdrowy tryb życia”, „wezmę się za ostre treningi” – mogą oznaczać dosłownie wszystko. Stawianie mało konkretnych postanowień sprzyja szukaniu wymówek. W końcu nie powiedzieliśmy, czy schudniemy 5 kg czy 100 g…
  • Zapisz swoje postanowienia i wywieś je w widocznym miejscu, aby zawsze o nich pamiętać.
  • Powiedz o swoich postanowieniach rodzinie i znajomym. Podzielenie się z kimś swoimi planami sprawia, że zaczynamy w nie wierzyć i mamy większą motywację, aby je realizować. Nie chcemy bowiem wyjść na osobę, która nie dotrzymuje danego słowa i łatwo się poddaje.
  • Znajdź sojusznika. Zmotywuj do zmian swoją przyjaciółkę lub mamę. Razem łatwiej będzie Wam dotrzymać złożonych postanowień.
Zmotywuj do zmian kogoś bliskiego. Razem będzie Wam łatwiej!
  • Nie staraj się spełniać oczekiwań innych. Pomyśl, że chcesz zadbać o siebie dla własnej satysfakcji, udowodnić coś samej/samemu sobie (a nie cioci Jadzi) i zrobić coś dobrego dla własnego zdrowia.
  • Jeśli uważasz, że nie masz czasu na sport i zdrowe gotowanie, postaraj się zrezygnować z czegoś mniej ważnego. Być może spędzasz godzinę dziennie na oglądaniu telewizji czy śledzeniu mediów społecznościowych? Rezygnacja z tych form aktywności pozwoli Ci lepiej zagospodarować czas. Pamiętaj, że każdy z nas dysponuje takimi samymi 24 godzinami dziennie i to od nas zależy jak je wykorzystamy.
  • Buduj zdrowe nawyki. Jeśli postanowisz biegać 3 razy w tygodniu, to po każdym zrealizowanym planie nagradzaj samą/samego siebie. Za wykonanie ustalonego zadania, pozwól sobie na zakup ulubionej książki, pójdź do kina albo na koncert, weź relaksującą kąpiel w wannie. Dbaj i troszcz się o samą/samego siebie.
  • Poszukaj pomocy. Nie stosuj głodówek i cudownych diet znalezionych w internecie. Zamiast tego skonsultuj się ze specjalistą – dietetykiem, co uchroni Cię przed porażką i efektem jo-jo.

Podsumwanie

Ze zmianą stylu życia nie należy czekać „do jutra”, „do poniedziałku” czy „do Nowego Roku”. Zdrowie nie jest wieczne, dlatego warto skupić się na nim tu i teraz, w czasie teraźniejszym.

Potrzebujesz wsparcia dietetyka?

Zapraszamy do współpracy z naszym dietetykiem w Warszawie

Z nami zdrowe odżywianie to przyjemność!