Umów wizytę
Untitled design (7)

Temat wpływu jaj na nasze zdrowie jest bardzo kontrowersyjny. Można by rzecz, że zwolenników tego produktu jest tyle samo co przeciwników. W tym artykule opiszemy właściwości odżywcze jajek oraz to jakie korzyści i negatywne skutki może mieć ich spożywanie.

Bomba witaminowa?

Jaja są produktem bardzo sycącym i bogatym w witaminy. W 100 g zawierają ok. 140 kcal, 13 g białka, 10 g tłuszczu i 1 g węglowodanów, przy czym jedno jajko waży ok. 50-60 g. Dodatkowo, znajdziemy w nich witaminę D, B2, B6, B12, cynk, żelazo, miedź, selen, fosfor, potas oraz  bardzo cenne antyoksydanty – zeaksantynę i luteinę, które zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy. Jednak należy pamiętać, że w jajkach obecne są nie tylko witaminy, składniki mineralne i same prozdrowotne substancje jak lecytyna, cholina czy ksantofil, ale również cholesterol (i to spore ilości – bo aż 180-200 mg). 


Mimo, że w badaniach wykazano, że cholesterol pokarmowy nie zwiększa znacznie stężenie cholesterolu we krwi, to tak naprawdę zależy to od naszego wieku, współistniejących chorób oraz tego czy jesteśmy hiper- czy hiporespondentami. U osób należących do tej pierwszej grupy cholesterol pokarmowy będzie dość znacznie zwiększać stężenie LDL-cholesterolu, który to ma działanie miażdżycogenne. Kolejnym przykładem może być to, że u osób chorujących na cukrzycę typu 2 codzienne spożywanie jaj mogłoby zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia nawet o 50%! Z tego względu zaleca się im nieprzekraczanie dwóch jaj tygodniowo. Za to osoby zdrowe, nieborykające się z zaburzeniami lipidowymi mogą konsumować do siedmiu jaj w tygodniu.

Czy zjeść, a może - z czym zjeść?

Bardzo ważną kwestią jest to, z czym spożywamy jajka. Istnieją badania potwierdzające, że cholesterol pokarmowy dostarczany razem z tłuszczami nasyconymi ma bardziej negatywny wpływ na nasz profil lipidowy, niż gdybyśmy spożyli te dwa składniki osobno. Źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych są m.in.: tłuste czerwone mięso oraz jego przetwory (np. wieprzowina, tłusta wołowina, baranina, kaczka, gęsina, dziczyzna, kiełbasy, kabanosy, pasztety), podroby, smalec, tłusty nabiał (w tym masło, śmietana), olej kokosowy i olej palmowy. 

 

Zastanówmy się więc czy w naszym jadłospisie najczęściej gości jajecznica smażona na boczku z dodatkiem białego pieczywa posmarowanego masłem czy raczej kanapki z jajkiem, pełnoziarnistym chlebem, pastą z awokado i dużą ilością warzyw.

 

 

Bardzo ważne jest to, w towarzystwie jakich, innych produktów spożywamy jajka.

Podsumowanie

Podsumowując, nie warto wykluczać jajek z diety, jednak najważniejszy jest umiar, różnorodność i zdrowy rozsądek. Nie powinniśmy również oceniać pojedynczych produktów w kategoriach „zdrowy-niezdrowy”, lecz raczej skupić się na całokształcie naszej diety i stylu życia jaki prowadzimy.

Bibliografia

  1. Kijowski J., Leśnierowski G., Cegielska-Radziejewska R. Jaja cennym źródłem składników bioaktywnych. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2013, 5 (90), 29 – 41
  2. Carson, Jo Ann S., et al. “Dietary cholesterol and cardiovascular risk: a science advisory from the American Heart Association.” Circulation 141.3 (2020): e39-e53
  3. https://dietetycy.org.pl/cala-prawda-o-jajkach/
  4. https://dietetycy.org.pl/jaja-a-ryzyko-sercowo-naczyniowe-aktualne-wiesci/
  5. https://dietetykanienazarty.pl/b/czy-jajka-sa-zdrowe

Potrzebujesz wsparcia dietetyka?

Zapraszamy do współpracy z naszym dietetykiem w Warszawie

Z nami zdrowe odżywianie to przyjemność!