Umów wizytę

D

Dieta a odchudzanie - na co zwrócić uwagę?

Dieta odchudzająca opiera się na zasadach zdrowego żywienia, jednak jej kaloryczność powinna zostać odpowiednio zredukowana. Pacjentom zaleca się spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu. Taki sposób odżywiania umożliwia utrzymywanie stałego poziomu glukozy we krwi i nie powoduje napadów głodu. Momenty głodu, wyzwalane brakiem regularności, zwiększają apetyt na tłuste i słodkie potrawy, a ich pojadanie może przyczynić się do dodatniego bilansu energetycznego i nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej.

Dieta przy odchudzaniu - jakie produkty spożywać?

Podstawą diety odchudzającej powinny być warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe (razowe pieczywo, ciemny makaron, brązowy ryż, gruboziarniste kasze – gryczana, jaglana, pęczak, płatki owsiane) bogate w witaminy, składniki mineralne i błonnik pokarmowy. Błonnik obniża gęstość energetyczną żywności i zwiększa objętość porcji pożywienia, a przez to wydłuża czas odczuwania sytości, zmniejsza apetyt oraz ogranicza ilość posiłków spożytych w ciągu dnia, zapobiegając nadmiernej masie ciała. 

 

W trakcie odchudzania w diecie należy ograniczyć spożycie tłustych mięs i tłustego nabiału (m.in. wieprzowiny, tłustej wołowiny, baraniny, gęsiny, dziczyzny, kiełbas, kabanosów, pasztetów, podrobów, smalcu, masła, śmietany), a częściej sięgać po mięso chude (kurczaka, indyka, królika, cielęcinę), niskotłuszczowe produkty mleczne, ryby oraz nasiona roślin strączkowych. 

 

Głównym źródłem tłuszczu w diecie powinny być produkty roślinne – oleje, oliwa, awokado, nasiona, ziarna i orzechy, dostarczające jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które zmniejszają ryzyko rozwoju chorób serca i cukrzycy oraz hamują lipogenezę (syntezę tkanki tłuszczowej). Co najmniej 3 główne posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) muszą dostarczać pełnowartościowego białka, które przyspiesza metabolizm i wpływa na uczucie sytości. 

 

Ważne jest stosowanie odpowiednich technik kulinarnych, takich jak gotowanie w wodzie i na parze, pieczenie w folii, naczyniu żaroodpornym czy pergaminie, co ogranicza ilość spożywanego tłuszczu i kalorii. Między posiłkami oraz bezpośrednio przed posiłkiem warto pić wodę, która wypełnia żołądek, zmniejsza uczucie głodu i powoduje szybsze nasycenie spożywanym pokarmem. 

 

W diecie odchudzającej zaleca się unikanie konsumpcji słodyczy, słodkich napojów gazowanych i wyrobów piekarniczych, które są źródłem „pustych kalorii” i nie dostarczają do organizmu żadnych cennych składników odżywczych.

Dieta Odchudzanie

Pacjentom zaleca się spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu oraz odpowiednią redukcję spożywanych kalorii

Dieta w odchudzaniu - jak zidentyfikować problem z nadwagą?

Podstawowym wskaźnikiem pomagającym to ocenić jest wskaźnik BMI. Wyznaczanie wskaźnika masy ciała (BMI – z ang. Body Mass Index) pomaga określić  zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, czy chorobami serca. Jego podwyższona wartość wskazuje na większe ryzyko wystąpienia tych chorób.

Taka wartość świadczy o występowaniu nadwagi. Nadmierna masa ciała jest groźna zdrowia. Tkanka tłuszczowa, która przez lata nagromadziła się w organizmie może przysporzyć wielu problemów – nie tylko estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Nadwaga to prosta droga do otyłości. Bez zmiany nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej można doprowadzić do wystąpienia szeregu chorób przewlekłych ściśle związanych ze zbyt dużą masą ciała.

Wynik powyżej lub równy 30 kg/m², wskazuje na otyłość.To już nie tylko nadmierna masa ciała, ale przede wszystkim choroba przewlekła. Jest ona przyczyną wielu problemów – odbiera zdrowie, jak i radość z życia. Tkanka tłuszczowa otulająca narządy wewnętrzne sprzyja otłuszczeniom wielu organów, w tym tak ważnych jak wątroba czy serce. Nie mogą one spełniać wówczas swojej roli, co prowadzi do poważnych powikłań i niejednokrotnie do przedwczesnych zgonów.

Krok 1

Pozwól sobie pomóc!

Jesteśmy specjalistami w terapii nadwagi i otyłości

Indywidualny jadłospis

od 140 zł

Konsultacja online

80 zł

Konsultacja stacjonarna w Warszawie

120 zł

Z nami zdrowe odżywianie to przyjemność!